Obecnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów lodów: na patyku, w rożku, w kubeczku, w tubce–niekapce i innych. Możemy zajadać się sorbetami i lodami w polewie czekoladowej. Nie zawsze tak było.
Dawno temu...
Już około 5 tys. lat temu w Chinach przyrządzano zimne desery ze zmiażdżonych owoców, z dodatkiem lodu lub zmrożonego śniegu.
Trochę później
W początkach naszej ery lody spożywali starożytni Grecy i Rzymianie. Grecy wzbogacali je miodem. Cesarz Neron serwował je podczas wystawnych uczt.
XIII w.
W Średniowieczu znany podróżnik Marco Polo wykradł pomysł na lody z Chin i przywiózł go do Wenecji.
XVI w.
We Włoszech po raz pierwszy udało się zamrozić lemoniadę. Tak powstały lody wodne i owocowe sorbety. Z Włoch lody trafiły do innych krajów Europy. Początkowo były spożywane tylko latem.
XVII - XVIII w.
Lody stały się znane w Europie. We Francji w 1660 r. Ludwik XIV zezwolił na otwarcie pierwszej w Paryżu lodziarni - Cafe Procope. Od tego czasu lody były serwowane przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim. Do Polski trafiły w czasach saskich, za panowania Augusta III.
1814 r.
Mianem sensacji określono fakt podania lodów w Stanach Zjednoczonych przez Dolly Madison podczas balu na cześć objęcia fotelu prezydenckiego przez jej męża, Jamesa Madisona.
1843 r.
W 1843 roku w Stanach Zjednoczonych wynaleziono ręczną maszynę do lodów. W XIX wieku powstały też pierwsze chłodziarki. Od tego czasu nie trzeba było już sprowadzać lodu z gór.
1903 r.
Wprawdzie lody w wafelku w kształcie rożka były już znane, ale opatentował je dopiero Włoch o nazwisku Marchioni, na początku XX wieku.
1924 r.
Pierwsze lody na patyku powstały przez przypadek - w wyniku zamarznięcia szklanki z oranżadą, z mieszadełkiem, pozostawionej za oknem, na mrozie. Lody na patyku opatentował Amerykanin Harry Burt w 1924 r.
1979 r.
Powstała firma Koral, obecnie największy polski producent lodów. Od tego czasu wszyscy Polacy wiedzą, że „zawsze jest pora na lody Koral”!