Poznaj historię lodów!

Obecnie możemy wybierać spośród wielu rodzajów lodów: na patyku, w rożku, w kubeczku, w tubce–niekapce i innych. Możemy zajadać się sorbetami i lodami w polewie czekoladowej. Nie zawsze tak było.

Dawno temu...

Już około 5 tys. lat temu w Chinach przyrządzano zimne desery ze zmiażdżonych owoców, z dodatkiem lodu lub zmrożonego śniegu.

zygzak
Dawno temu...
Trochę później

Trochę później

W początkach naszej ery lody spożywali starożytni Grecy i Rzymianie. Grecy wzbogacali je miodem. Cesarz Neron serwował je podczas wystawnych uczt.

zygzak

XIII w.

W Średniowieczu znany podróżnik Marco Polo wykradł pomysł na lody z Chin i przywiózł go do Wenecji.

zygzak
XIII w.
XVI w.

XVI w.

We Włoszech po raz pierwszy udało się zamrozić lemoniadę. Tak powstały lody wodne i owocowe sorbety. Z Włoch lody trafiły do innych krajów Europy. Początkowo były spożywane tylko latem.

zygzak

XVII - XVIII w.

Lody stały się znane w Europie. We Francji w 1660 r. Ludwik XIV zezwolił na otwarcie pierwszej w Paryżu lodziarni - Cafe Procope. Od tego czasu lody były serwowane przez cały rok, a nie tylko w sezonie letnim. Do Polski trafiły w czasach saskich, za panowania Augusta III.

zygzak
XVII - XVIII w.
1814 r.

1814 r.

Mianem sensacji określono fakt podania lodów w Stanach Zjednoczonych przez Dolly Madison podczas balu na cześć objęcia fotelu prezydenckiego przez jej męża, Jamesa Madisona.

zygzak

1843 r.

W 1843 roku w Stanach Zjednoczonych wynaleziono ręczną maszynę do lodów. W XIX wieku powstały też pierwsze chłodziarki. Od tego czasu nie trzeba było już sprowadzać lodu z gór.

zygzak
1843 r.
1903 r.

1903 r.

Wprawdzie lody w wafelku w kształcie rożka były już znane, ale opatentował je dopiero Włoch o nazwisku Marchioni, na początku XX wieku.

zygzak

1924 r.

Pierwsze lody na patyku powstały przez przypadek - w wyniku zamarznięcia szklanki z oranżadą, z mieszadełkiem, pozostawionej za oknem, na mrozie. Lody na patyku opatentował Amerykanin Harry Burt w 1924 r.

zygzak
1924 r.
1979 r.

1979 r.

Powstała firma Koral, obecnie największy polski producent lodów. Od tego czasu wszyscy Polacy wiedzą, że „zawsze jest pora na lody Koral”!

zygzak